Jak działa i jakie ma prawa detektyw?

Jeszcze pięć lat temu w Polsce działało czterdzieści dziewięć osób z licencjami detektywistycznymi. Wedle danych ministerstwa w 2016 roku detektywów w Polsce było już ponad czterystu. Skąd bierze się rosnąca popularność agencji detektywistycznych i w jakim zakresie mogą okazać się nam pomocne?

Czym zajmuje się detektyw

Odpowiedź na pytanie, czym zajmuję się detektyw, jest w istocie niezwykle prosta. Biuro detektywistyczne może nam pomóc w każdej sprawie. Pod warunkiem, że nie złamie podczas prowadzonych czynności, obowiązującego w Polsce prawa. Prywatny detektyw może działać na zlecenie osób prywatnych, jak i przedsiębiorców czy klientów korporacyjnych (Zobacz równieżczym jest wywiad gospodarczy). Najczęściej detektywi pomagają w zakresie poszukiwań osób zaginionych lub się ukrywających. Pozyskują informacje, weryfikują wiarygodność partnerów handlowych, kontrahentów lub wspólników. Przeprowadzają śledztwa gospodarcze, sprawdzają historię wskazanych przez klienta osób, a także zajmują się wykrywaniem podsłuchów czy szpiegowskiego oprogramowania. Czasy, gdy detektyw kojarzył się wyłącznie z dostarczaniem dowodów na niewierność małżeńską, już dawno minęły.

Częstokroć wynajęcie prywatnego detektywa daję więcej możliwości niż zgłoszenie tej samej sprawy na policję. Tak dzieje się w przypadku zaginięcia danej osoby. Policja, kiedy chodzi o osobę dorosłą, może podjąć czynności, dopiero gdy od momentu zaginięcia minie czterdzieści osiem godzin. Prywatny detektyw ma pełne prawo zacząć działać natychmiast. I tylko od klienta zależy, kiedy śledztwo zostanie zakończone. Nie możemy też liczyć, że policja zajmie się takimi zagadnieniami, jak wywiad gospodarczy, weryfikacja pracowników, kontrahentów czy niewiernością małżeńską. Kwestie te nie należą bowiem do obowiązków policji i możemy w tym zakresie liczyć tylko na prywatnego detektywa.

Detektyw i prawo

Zakres działania detektywów określa w Polsce ustawa. Czytamy w niej, że wszelkie prace operacyjne, którymi zajmuję się detektyw, nie mogą odwoływać się do czynności, które są zarezerwowane dla:

  • Policji
  • Prokuratury
  • Służb Specjalnych
  • Wywiadu skarbowego

Detektyw jest ponadto zobowiązany do zachowania anonimowości klienta i nie wolno mu dostarczać informacji fałszywych bądź niezweryfikowanych. Zabronione jest też upowszechnianie wyników śledztwa oraz wszelkich faktów bez zgody swojego klienta. Detektyw nie może ponadto przeszukiwać pojazdów, mieszkań czy prywatnych osób. Nie wolno mu legitymować osób podejrzanych ani tym bardziej więzić czy przetrzymywać kogokolwiek wbrew jego woli. Złamaniem prawa jest też umieszczanie podsłuchów oraz wszelkich urządzeń namierzających bez zgody danej osoby.

Nie każdy też może zostać detektywem. Przede wszystkim należy mieć skończone dwadzieścia jeden lat. Mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz móc się pochwalić niekaralnością. Do tego osoba chcąca uzyskać licencje musi przedstawić pozytywną opinię od komendanta powiatowego policji i mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz psychiczną do wykonywania zawodu. Ostatecznie muszą posiadać odpowiedni wpis do rejestru, a także obowiązkowe ubezpieczenie.

Category Bez kategorii
Share :
CommentsNo Responses to “Jak działa i jakie ma prawa detektyw?”
No comments yet.